Плавали! Знаємо!

ЕКСКУРСІЯ В ОДЕСЬКИЙ ПОРТ

«Порт тутешній є, так би мовити, самим існуванням Одеси.»

Граф А.Ф.Ланжерон

Экскурсия в Одесский порт

Якщо Одесу всі її мешканці називають МАМОЮ, то татом, звичайно ж, всі вважають одеський порт. Тому приїхати в Одесу, походити по вулицях і не сходити на екскурсію в Одеський порт – легковажність чистої води. Такої ж чистої, як вода в нашій Одеській затоці (ото ми вам заливаємо!!!!).

Так як усюди в порту пройти не вийде, але хочеться, спробуємо в цій статті розповісти хоч трохи про порт. Тоді й ця одеська екскурсія вам здасться більш цікавою (у вас вже буде базова підготовка, розказана кращою одеською туристичною агенцією).

За свою більш ніж двохсотлітню історію порт пережив і зльоти, і падіння, періоди процвітання і майже знищення, 7 війн, 4 революції і навіть дві «клінічні смерті» (січень 1797 і квітень 1944 років).

Одесский портКоли 10 квітня 1944 року, відразу після звільнення міста, фахівці оглянули руїни портових споруд, вони дійшли до висновку, що на відновлення Одеського порту знадобиться кілька десятиліть. Якщо вважати, що під час Другої Світової війни міські будови постраждали не дуже сильно, то порт був зруйнований майже повністю.

Спочатку це були безперервні бомбардування і артобстріли 1941 року, а потім ретельно сплановане та підготовлене знищення портових споруд при відступі німців у 1944 році. До повного руйнування одеського порту німці стали готуватися за кілька місяців до втечі з міста. У підвали будинків, фундаменти несучих стін, колодязі та спеціально підготовлені ніші, у облямівки причалів були закладені толові заряди та в’язки авіаційних бомб. Заміновані були абсолютно всі стики залізничних рейок.

Підриви портових споруд почалися вже в кінці березня 1944 року, коли радянські війська стрімко стали наближатися до міста. Однак головний керований вибух, а точніше, серія вибухів так і не пролунала. Партизани змогли виявити і своєчасно перерізати частину дистанційної в’язки. Ми можемо тільки припустити, до яких руйнувань могла би призвести ця акція, якщо за півтора місяця розмінування сапери вивезли з порту 24689 снарядів, 80 фугасів, 987 авіабомб, сотні вибухових пристроїв.

Экскурсия в морской вокзалКоли почалися роботи по відродженню південних морських воріт країни, Одеський порт дуже нагадував своїм відновникам руїни Сталінграду. Але порт був потрібен країні і фронту та, незважаючи на те, що німці продовжували його бомбити аж до серпня 1944, вже в жовтні він став приймати перші вантажі. А станом на 1 травня 1945 року порт обробив вже 300 кораблів.

Всього за п’ятнадцять років одесити змогли відновити головне підприємство міста і навіть розширити його площі. А сьогодні це унікальні інженерні споруди – моли, набережні, хвилерізи, які утворюють акваторію з шістьма гаванями загальною площею 291 га.

Сьогодні порт може приймати судна з осадкою до 13 метрів і довжиною до 240 м. Одеський порт має 40 причалів загальною довжиною близько 8 км. (Надзвичайно гарне видовище, коли під час екскурсії по Одесі спостерігаєш від Потьомкінських сходів, як причалює який-небудь океанський красень-лайнер.) Ви повинні це побачити ….

Одеський порт був основною базою Чорноморського морського пароплавства. На момент розпаду СРСР ЧМП складався з 295 вантажних і пасажирських суден, а також з близько 1100 суден допоміжного флоту. У ЧМП працювало понад 28 тис. чоловік. Щорічні доходи пароплавства досягали мільярда чотирнадцяти мільйонів доларів. Це була найбільша пароплавна компанія світу …

морской вокзалПродовжимо нашу екскурсію. З одеського порту колись починалася легендарна Кримсько-Кавказька круїзна лінія, морські лінії Одеса-Бейрут, Одеса-Венеція, Одеса-Марсель, Одеса-Варна … Пасажирський морський вокзал і його причали були свідками незабутніх зустрічей китобійних флотилій «Слава» та «Радянська Україна». У 50-60 роки ХХ століття прихід китобійників після восьмимісячного рейсу був святом для всіх одеситів. Поверталися вони з промислу в Антарктиці в середині травня, і на морському вокзалі їх зустрічали тисячі рідних, друзів, просто знайомих. Грав оркестр, було море квітів, повітряних кульок. На зовнішньому рейді Одеського порту флотилія ночувала перед урочистим заходом в порт. Кидала якір величезна китобаза, а навколо неї метушилися промислові судна, готуючись в певному стройовому порядку на наступний день увійти в морські ворота рідного міста. У ті роки китобійний промисел набув ще й ідеологічне значення, оскільки професія китобоя виявилася придатною для створення романтичного ідеалу часів соціалізму: сильна людина самовіддано трудиться в бурхливому далекому морі на благо соціалістичної батьківщини. Звідси і шлягер 50-х зі словами: «Мені ж бити китів у кромки льодів, риб’ячим жиром дітей забезпечувати», і витончена оперета Ісаака Дунаєвського «Біла акація», та настільна гра для дітей «Полювання на китів», правила якої закінчувалися словами: «Гра триває до тих пір, поки всі кити НЕ будуть знищені». Масштаби видобутку були колосальні. З 1949 по 1980 роки з радянських китобійних суден було вбито понад 50000 китів.

Спускаючись в наші дні з Приморського бульвару по Потьомкінських сходах, ви опиняєтеся перед павільйоном пасажирського комплексу Одеського морського порту, спорудженого на Новому молу і нагадує обрисами гігантський лайнер. Одеський Морвокзал вдало вписався в панораму всієї затоки та порту. Він відмінно оглядається з висоти Приморського бульвару в оточенні незліченної кількості стріл потужних підйомних кранів та інших портових споруд. Замість знесеної в процесі будівництва Морвокзалу в кінці 60-х старої каплиці в «голові» Нового молу побудована церква Св. Миколая, створені Морська Арт-галерея та найсучасніший концертно-виставковий зал. Потім з’явилася ще будівля готелю «Одеса», яка під час екскурсії по Приморському бульвару, м’яко кажучи, викликає подив у гостей та жителів міста. Але і її теж треба побачити (не все ж вам тільки красою Одеси милуватися).

Одеський порт був і залишається головними морськими воротами України, окрасою міста-героя, красуні Одеси. А значить, ви повинні прийти з друзями на екскурсію по Одеському порту.

При індивідуальному замовленні можливе проведення екскурсії наступними мовами: російською.

Фотографії екскурсії «Порт Одеси»

Замовити екскурсію по Одеському Порту

Можливе замовлення індивідуальних екскурсій тільки для вашої компанії. Розрахунок вартості за запитом.

[ultimate_modal modal_title=”Замовити індивідуально” btn_size=”lg” btn_bg_color=”#3d1707″ btn_bg_hover_color=”#81d742″ btn_text=”Замовити індивідуально” modal_size=”medium” overlay_bg_opacity=”80″ img_size=”20″ img_close_background_color=”#3d1707″ btn_txt_color=”#ffffff” button_text_font_style=”font-weight:bold;”]


    [/ultimate_modal]

    Залишити відповідь

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Post comment